График работы

График работы поддержки Enguide

РусскийУкраїнська

EnglishMag

Тільки найцікавіше зі світу англійської мови

Hurt

Коли переклад завдає болю

Найвідоміші британські серіали полюбилися мільйонам глядачів не тільки тому, що мають захоплюючий сюжет або яскравий відеоряд. Багато глядачів пам'ятають глибокі тембри голосів головних героїв, яскраві репліки або дивовижні інтонаційні переливи. Все це ми втрачаємо при перегляді серіалу в перекладі. Каламбури і гру слів вкрай складно відтворити на іншій мові. І це стосується вдалих перекладів. Ми ж хочемо поговорити про переклади, які можеть завдавати болю.

Про те, як перекладачі грають у «Гру престолів»

Пам'ятайте самого доброго персонажа з «Гри Престолів»? Звісно це Ходорів. Чи могли перекладачі підозрювати, що в імені героя зашифрована ціла фраза, яка в оригіналі звучить як «Hold the door». Перекладачем довелося зі шкіри геть лізти, щоб підібрати хоч якесь російськомовне пропозицію, яке трансформувалося б у «Ходорів» .І це виявилося не так просто.

Кадр из сериала «Игра Престолов» 

Северус Снейп – родич Джона Сноу?

Як мінімум, товариш у нещасті. Перекладачі видавництва «Росмен» вирішили, що прізвище Снейп не пасує одному з ключових персонажів історії про Гаррі Поттера і обрали більш холодний варіант, назвавжи Северуга Снегом. Джона Сноу зробили аж надто російськомовним перекладачі студії Fox Life, перетворивши на Джона Сніга. І тепер ми не можемо сказати напевно: чи то Северус теж бастард, то чи Джон – втрачений брат Северуса.

В якій норі жив хоббіт?

Більбо Беггінс з «Хоббіта, туди і назад» Р. ДЖ. Толкіна також був підданий знущанням при спробах перекласти його прізвище. Так як за каноном він жив в Бег Енді (Bag End), то і іменуватися мав Беггінсом. Перекладачі вирішили трохи переінакшити назву його будинку і прізвище. Більбо, наприклад, міг жити в Торбі-на-Кручі і носити прізвище Сумкінс або Сумнікс, Катомкінс або Торбінс, тільки не Беггінс.

Кого перекладачі люблять назвати бродяжниками?

Дивний збіг: в англомовній літературі «волоцюг» зустрічаємо досить часто. Наприклад, в «Грі престолів» перекладачі студії Fox Life нарекли Білих Ходоків Білими Бродягами. Виникали проблеми і з перекладом прізвиська Сіріуса Блека з книг про Гаррі Поттера. Його мародерське прізвисько «Padfoot» теж нерідко перекладають як «Бродяга».

І один з найвідоміших волоцюг в історії англійської літератури і кінематографа – Арагорн, король Гондору. Толкіеновське прізвисько «Strider» перекладали по-різному:

 • Бродяжник
 • Блукач
 • Скороход
 • Колоброд
 • Шатун

Так, хороший перекладач може познайомити нас з твором іншої літератури, передати відтінки значень або обгорнути складну метафору в зрозумілі для нас слова. І все ж все частіше ми переконуємося в тому, що фільми і серіали краще дивитися мовою оригіналу. Репліки героїв не такі складні, як в творах художньої літератури, отож їх можна зрозуміти, а багатьох ляпів перекладачів – уникнути.

 

 

Бажаємо приємного перегляду фільмів мовою оригіналу!

372

Коментарі до журналу


  Додати коментар

  Фотоальбоми курсів

  Фотоальбоми популярних курсів англійської: інтер'єр, класи, фотозвіти зі свят.
  Переглянути фото

  Ми на Facebook

  Ми Вконтакте

  Як правильно написати лист англійською: 5 шаблонів з прикладами Heart
  Як правильно написати лист англійською: 5 шаблонів з прикладами

  За вашими листами вас судитимуть ті, хто їх читає. Хочете залишити приємне враження про себе? Ми познайомимо вас з основними правилами листування англійською мовою. 

  Часи в англійській мові: п'ять способів швидко їх вивчити Heart
  Часи в англійській мові: п'ять способів швидко їх вивчити

  Часи в англійській мові – наріжний камінь граматики. Початківцям величезна кількість англійських часів і правила їх вживання можуть здатися такими ж туманними, як і сам Альбіон. Як швидко та якісно їх вивчити? 

  13 кращих дитячих пісень для вивчення англійської мови Heart
  13 кращих дитячих пісень для вивчення англійської мови

  Ваша дитина не надто шанує уроки англійської? Важко щось протиставити залізобетонному аргументу «Нудно!»? Пропонуємо вам спосіб урізноманітнити заняття і змусити малюка полюбити англійську мову - веселі дитячі пісні. 

  Де можна скачати аудіокниги англійською: 6 сайтів, де це можна зробити безкоштовно Heart
  Де можна скачати аудіокниги англійською: 6 сайтів, де це можна зробити безкоштовно

  Де і які саме аудіокниги краще завантажити для вивчення англійської мови? Як часто їх варто прослуховувати? Як правильно обрати аудіокнигу? У нас є відповіді на ці питання! 

  ТОП 20 кращих прикладних програм для вивчення англійської для iOS та Андроід Heart
  ТОП 20 кращих прикладних програм для вивчення англійської для iOS та Андроід

  Кращі програми для вивчення англійської за версією Enguide: інформація, яку ви давно шукали. 

  Як правильно писати адресу англійською? Heart
  Як правильно писати адресу англійською?

  Оформлення адреси в різних країнах має свої особливості, тому варто звернути увагу на певні норми і стандарти.