Англійська — це теж м'яз. І якщо хочете побачити «кубики», доведеться неабияк напружитися. Разом з викладачами First Cambridge Education Center вирішили стягти вас за ногу з дивану і відправити попітніти над граматикою. Як не крути, а вчити мову можна тільки зі спортивною дисципліною. Перед вами 5 принципів такого підходу.
1. Регулярні тренування не баян
П'ять кілограмів не скинеш після одного тренування, і гирю з першого разу від землі не відірвеш. Щоб чогось досягти, потрібно попрацювати на результат. А в англійській ефект буде помітним лише через 4-5 місяців. За цей час ви встигнете пройти один мовний рівень (наприклад, від новачка до елементарного володіння) і попишатися собою. Прогрес суто індивідуальний, але закладіть хоча б пару років, щоб прокачати мову. Потім вона, як і будь-який пропрацьований м'яз, не вимагатиме надзусиль.
Як і в спорті, щоб чимось довго займатися, це має приносити задоволення. Відкрийте для себе класні шоу англійською на кшталт Ellen, простенькі фанові новини від Bored Pandа, сайти, за допомогою яких ви можете вивчити слова англійських пісень, — Lyrics Training.
Оточіть себе цими заразними ресурсами — і ви зможете перетворити англійську в приємну рутину.
Відчуваєте, що втомилися — купіть новий пахучий підручник, який подіє, як новісінькі лосини для йоги або кросівки для бігу. Мотивуйте себе маленькими подарунками або поставте за мету скласти міжнародний тест.
2. Навантажуйте щоразу різні м'язи
Це правило врятує вас від англійської крепатури і вигорання. Працюйте з різними скілами по черзі — з Listening, Reading, Writing і Speaking. Сьогодні повторіть трохи граматики, а завтра — візьміться за нові слова. Не мішайте все до купи, адже це малоефективно. Розподіліть навантаження — і кожен раз зосереджуйтеся на чомусь одному.
Наприклад, ви не раз чули, що фільми потрібно дивитися без субтитрів. Якщо дивитеся без них — качаєте розуміння на слух, якщо з ними — читання. Начебто можна і так, і так. Але що для вас актуальніше?
Викладач Олена Тригуб, First Cambridge Education Center, пропонує 2 варіанти для тренування розпізнавання мови на слух (незалежно від етапу навчання):
- Подивіться один і той самий фільм з англійськими субтитрами і без них. Перші 10 хвилин буде паніка, відчуття повного блокування. Потерпіть, мозок запустить потрібні алгоритми і вам «раптом» все стане набагато зрозуміліше.
- Почніть дивитися серіал без субтитрів. Серія за серією мозок адаптується до манери говоріння головних героїв. І якщо в першій серії зрозуміло від сили 10%, у другій — 15-20%, а до кінця сезону — 80-90%. В результаті, ви зможете розуміти ті самі 80-90% під час живого спілкування з іноземцями.
Пам'ятайте, що всі скіли у якійсь мірі взаємопов'язані між собою: якщо качатимете читання, трохи покращиться письмо, а якщо слухання — вдосконалиться розмовна англійська.
3. Змиріться і полюбите ранкові зарядки
Ранок створили для мозку — повторити, вивчити, запам'ятати. Приділіть 10 хвилин англійській саме з ранку — короткий підкаст за чашкою кави, одне нове слово в блокнот, пару англійських пісень. Якщо зарядка увійде в звичку, ваш мозок звикне до думки, що англійська — це важливо. Плюс, щоб слова дійсно запам'ятовувалися, їх треба повторювати 7-10 разів. Зробіть один підхід на повторення вранці, а потім ще пару — протягом дня.
Доки збираєтеся на роботу, спробуйте поговорити з собою — подумки або вголос. Розкажіть про свої плани на день і поточний тиждень, обговоріть останні новини. Чим більше ідей ви будете складати в речення, тим більше будете розуміти, яких слів і граматичних конструкцій бракує. Попереду у вас цілий день, щоб їх загуглити.
4. Завжди починайте з розминки
Щоб розігрітися перед тренуваннями, повторюйте останні теми по шляху в метро. Складіть пару речень за новими правилами, підготуйте 3-5 козирних слів / фраз для уроку.
Курси англійської — це ваш зал, 3 рази на тиждень, по 1,5 години на день.
Чудовий спосіб розминки для англійської — скоромовки. За запитом tongue twisters ви знайдете безліч каверзних комбінацій для проблемних звуків в англійській. Вдома можете тренувати довгі поєднання: 'which wristwatches are Swiss wristwatches?' А перед діловою зустріччю кілька разів проговоріть 'red lorry, yellow lorry' або 'thin sticks, thick bricks'. Як результат, ви будете розмовляти зрозуміліше.
Щоб додати вправі більше сенсу, можна повторювати цитати улюблених акторів.
5. Міняйте стиль життя до невпізнаваності
Спорт не приходить в життя поодиноко — разом з ним з'являються дієти, правильне харчування, салатові гантелі вдома. Англійська теж не ходить поодинці. Якщо зробите її частиною свого життя, доведеться купити книги і відмовитися від шкідливих звичок. Ви одразу зрозумієте, що немає сенсу:
- зберігати 500 класних ідіом, адже їх ви ніколи в житті не вивчите;
- підписуватися на дивні пабліки і вірити, що англійську можна вивчити за 2 тижні;
- стрибати вище голови — вчити щось складне або у випадковому порядку, поки немає бази.
Спочатку вам доведеться змушувати себе спрощувати думки. Не намагатися сказати «я відчуваю до нього неприязнь», а перефразувати у «він мені не дуже подобається».
Дорослим людям, які звикли вільно висловлюватися, такі перефрази здаватимуться катастрофою. Однак, це хіба не єдиний спосіб відмовитися від російської або української в розмові.