Hurt 431

Як навчитися говорити англійською без акценту?

Як навчитися говорити англійською без акценту?

Які вправи та програми допоможуть вам покращити вимову англійських слів у короткий термін? 

  • Ви можете вивчати англійську мову з будь-якої причини: підготовка до екзамену, самостійні подорожі, переїзд в іншу країну або співбесіда на нову посаду... Але в будь-якому випадку ви не зможете обійтись лише читанням та письмом. Англійська вимова - неодмінна умова оволодіння мовою. Тому що рано чи пізно вам доведеться заговорити не лише з викладачем та товаришами по навчанню. І наскільки ваша англійська вимова правильна - настільки добре вас зрозуміють. А значить, навчання англійської вимови - це ключ до захоплюючих поїздок, нових вражень, знайомств та саморозвитку. 

    Англійська вимова: як позбутися акценту?

    Відрізнити вимову рідної мови та вивченої дуже легко. Особливо носіям. Але учням, особливо початківцям, не завжди зрозуміло у чому полягає правильність вимови. Причиною є різниця в звучанні, інший набір звуків і просто нові, незвичні слова. Тому іноземців так легко впізнати за акцентом: всі чужі для себе мови вони мимоволі вимовляють так само, як і рідну. Правильна англійська вимова виробляється тільки з часом і залежить від багатьох умов (частота використання мови, навколишнє мовне середовище, бажання намагатися і просто лінгвістичні здібності). Що ж робити тим, чия вимова далека від ідеалу?

    Насамперед - не впадати у відчай і не думати, що це непоправно. Нехай вас надихне реальний історичний приклад. Згадайте, хто відкрив та заселив Америку. Представники абсолютно різних культур та соціальних класів зі своїми звичками і без схильності відточувати вимову. Проте вони не тільки освоїли методи розумної комунікації між собою, а й виробили мову спілкування. Взявши за основу англійську британці, французи, італійці, голландці, португальці та інші європейці освоїли її, як змогли. У результаті сформувалася американська версія англійської мови, що стала найпопулярнішою у світі. З її особливостями вимови, звісно. Також радимо звернути увагу на добірку курсів розмовної англійської мови.

    Так ми підійшли до найцікавішого аспекту англійської вимови: його варіантів. Їх багато, оскільки англійською розмовляють у різних країнах світу: Австралії, Канаді, Ірландії, навіть Індії. Але найпоширенішими залишаються два варіанти англійської мови: британська та американська. І між ними не вщухає протистояння. Точніше, між їх носіями, а також не носіями, але шанувальниками тієї й іншої версій. Перші жартують над другим і навпаки, ви напевно не раз зустрічали ці підколки у фільмах та серіалах-сіткомах. У чому справа? Чому англійська вимова у британському та американському випадках відрізняється?

    • Британський варіант англійської мови - це основна, найповніша версія. Британська англійська вважається максимально правильною, а англійська вимова в британському варіанті - виразною і чіткою. Саме BrE (або BE, тобто british english) використовується у найсерйозніших та найвідповідальніших ситуаціях: при написанні наукових праць, веденні ділових переговорів, проведенні міжнародних конференцій. І якщо граматика BrE складна, то британська вимова англійської мови має великий діапазон тональностей. Освоїти британську англійську - це як навчитися керувати машиною з механічною коробкою передач. Саме цю версію мови досі викладають у наших школах та вишах.
    • Американський варіант англійської – це набагато простіше. З одного боку, американці не люблять ускладнювати життя ні собі (занурюючись у нетрі правил), ні співрозмовнику (примушуючи розуміти себе будь-що). З іншого боку, американці люблять спрощення, скорочення, сленг та все, що можна охарактеризувати як “fun” та “take it easy”. Результатом стала американська англійська, або AmE (american english). Він характеризується спрощеною граматикою і менш старанною, пом'якшеною вимовою. Навіть початківцям зазвичай не важко зрозуміти американський варіант англійської вимови і підтримувати розмову. До того ж, завдяки живому сленгу та яскравим ідіомам, american english справді образний, виразний та динамічний.

    Тому відповідь на питання, як поставити вимову англійською мовою, безпосередньо залежить від вашого смаку та складу характеру. Прихильникам класики британська вимова видається приємнішою і милозвучнішою. Шанувальникам прогресу у всіх галузях життя імпонує американська вимова, швидка та адаптована.

    Як поставити та покращити вимову англійської?

    Оптимальний варіант навчання англійської вимови - це, звичайно, відразу правильна мова. Вчитись заново та змінювати зафіксовані звички – складніше. Але в будь-якому випадку, з нуля або в процесі навчання, вам доведеться позбутися акценту. А він точно є, тому що звуки англійською та українською мовами вимовляються по-різному. І перший крок на шляху позбавлення акценту - це, власне, помітити його, відстежити і почути, як вимовляються слова англійською на відміну від того, як вимовляєте їх ви. Зробити це досить просто:

    1. Для порівняння правильної та неправильної (поки що) вимови вам знадобиться фрагмент тексту, вже озвучений носієм мови. Найбільш доступний варіант - відомі вірші чи проза у виконанні англомовного актора.
    2. Знайдіть відповідний ролик на Youtube або будь-якому іншому ресурсі. Потім знайдіть той самий фрагмент у текстовому варіанті. Прочитайте його вголос. Потім увімкніть диктофон та прочитайте повторно.
    3. Тепер у вас є два записи одного і того ж уривка: професійний і ваш. Залишилося порівняти звучання обох, але не для того, щоб засмутитись, а щоб почути об'єктивну різницю.

    Прості методи для покращення вимови англійських слів

    Домовимося відразу: "прості" методи і вправи на вимову в англійській мові - це означає, що вони доступні всім бажаючим, але не означає, що їх можна виконувати абияк. Викладач не дозволить вам лінуватися та простежить, щоб ви пройшли програму вимови англійських слів. При самостійних тренуваннях дотримуйтесь самодисципліни, тому що саме від послідовності та регулярності вправ залежить, як швидко навчитися англійської вимови ви зможете.

    1. Аудіювання. Простіше кажучи, слухайте, як звучить правильна англійська вимова. Для цього чудово підійдуть фільми в оригінальному озвученні, серіали, телепередачі та відеоблоги. Що стосується музики – то сприйняття пісень на слух дається складніше, але з часом ви впораєтеся і з цим. Головна умова - регулярність та систематичність. Присвячуйте прослуховування щонайменше 15-30 хвилин на день.
    2. Читання. Читати доведеться вголос! Що читати, не має значення: газети, журнали, книги англійською. Головне, щоб ви чули свій голос, звикали до його звучання та до самостійного озвучування англійських слів. Це необхідно для тренування швидкого, зв'язного та плавного мовлення, без якого вимова англійських слів за програмою не дасть потрібного результату. Вчитеся вимовляти не окремі слова, а цілі фрази.
    3. Інтонації. Це не лише різна гучність фраз, а й наголоси в самих словах. У вимові англійських слів програма навчання враховує таке явище як омографи (слова, які пишуться однаково, але читаються по-різному). Наприклад, різні наголоси у словах “contract” ['kɔntrækt] (документ) і “contract” [kən'trækt] (вступати в юридичні відносини). Або “desert” ['dezət] (пустеля) та “desert” [dɪ'zɜːt] (покидати, залишати).
    4. Крім того, правильна англійська вимова має передавати смислові відтінки фрази. В українській ці акценти не виражені настільки, тому україномовним людям вимова носіїв англійської часто здається надто експресивною. Це суб'єктивне сприйняття: так само американцям здається, що ми розмовляємо надто спокійно, байдуже. Але перед тим, як навчитися англійської вимови, вам доведеться відкинути оцінні судження і застосовувати підвищення та зниження тону.

    Ефективне навчання англійської вимови

    Ви переконалися, що граматика та говоріння – дві різні складові мови. Вони нерозривно пов'язані, але кожній потрібно приділити окрему увагу. Інакше не уникнути поширеної проблеми, коли студент легко читає, грамотно пише англійською, здає тести, але не може розмовляти. Хоча в сьогоднішній реальності це щонайменше дивно. Або швидше - це легко можна виправити. І сучасні технології помітно полегшують завдання. Ось лише кілька з безлічі прийомів, щоб покращити вимову англійською:

    1. Правильні підручники. Посібників з вивчення іноземних мов безліч, зокрема чимало спеціальних програм вимови англійських слів. Але не всі вони дійсно ефективні. Хороший підручник враховує рівень вашої підготовки. Наприклад, окремі випуски English Pronunciation in Use призначені для етапів Elementary, Intermediate та Advanced відповідно.
    2. Інтернет ресурси. Перекладач Google давно став улюбленим ресурсом тих, хто вивчає іноземні мови. У ньому є зручна функція озвучування перекладу. Озвучуйте з її допомогою все нові слова, щоб відразу запам'ятовувати їхню правильну вимову. Слухайте переклад стільки разів, поки слово чи фраза не здадуться вам добре знайомими.
    3. Спільноти та месенджери. У світі повно людей, які замислюються, як навчитися англійської вимови. Вам залишилося лише познайомитися та об'єднати зусилля. Соціальні мережі – найбільш короткий шлях до корисних знайомств. Шукайте однодумців у спільнотах та на сторінках курсів англійської мови. Спілкуватися з носіями мови можна у Скайпі, месенджері Фейсбуку та інших програмах для комунікації.
    4. Відеоканали. Відеохостинги містять безліч каналів на будь-який смак. Ви можете чути, як вимовляються слова англійською, і одночасно розширювати ерудицію та/або просто розважатися. У першому випадку вам знадобляться цікаві лекції TEDxTalks на Ютубі. А для розваг – численні stand up show. Щодо популярних відеоблогів, то їх можна дивитися і слухати як приклад звучання розмовної англійської мови в американському варіанті.
    5. Мобільні програми. Смартфон або планшет завжди під рукою, і ви зможете приділяти вправам усі вільні хвилини протягом дня. Незалежно від операційної системи, скачайте та спробуйте Duolingo (є мобільна та браузерна версії), Sounds: The Pronunciation App та/або English Pronunciation App. Програми хороші тим, що не лише містять завдання та тести, а й виступають у ролі “цифрового викладача”. Це означає, що ви не отримаєте нове завдання доти, доки не впораєтеся з попереднім.

    Так, крок за кроком, ви поступово поставите і покращуватимете вимову англійських слів за програмою, яку самі оберете. Це важливий момент, тому що персональний вибір та індивідуальний підхід не дозволять вам занудьгувати. І не забувайте, що правильна англійська вимова виробляється далеко не відразу. Але сам процес її постановки може стати окремим задоволенням – від цікавих завдань, додаткової інформації та власних успіхів. А потім, дивишся, вам захочеться освоїти не тільки американську, а й британську вимову. Обидва варіанти обов'язково знадобляться у різних ситуаціях.

     

    Коментарі


      Додати коментар