Запустити процес вивчення мови не так просто. Кожен хоч раз пробував і або досягав успіху, або опускав руки. Одного ранку ми вирішили розпитати киян про їхній досвід і зарядилися загальним оптимізмом.
Усі трохи бояться англійської, але у кожного, як виявилося, є свій секретний рецепт. Вуличні історії коментують викладачі First Cambridge Education Center, щоб остаточно розвіяти страхи і підказати корисні лайфхаки.
Хлопці, Ваня і Тарас, виявилися володарями творчих театральних професій. Як люди мистецтва, вони одразу резюмували, що вчити мову можна тільки через культуру іншої країни. А потім довго з'ясовували — Америки, Англії або може Австралії?
Іван
«Мову потрібно вчити через культуру, через ментальні форми, — той варіант, який є ближчим, американський чи британський, я би взагалі обрав австралійський. У людей є доволі легка здатність переходити з акценту на акцент. У театрі ми працюємо над дикцією і, при правильному підході, від свого акценту можна позбутися. А всі бар'єри в голові — навіть доросла людина може вчитися з такими здібностями і показниками, як дитина.»
Тарас
«Я цікавився сучасними методами вивчення мов, граматика — важлива, але вона не має бути першоосновою. Граматика має бути потім — як інтерпретація. Спочатку має бути зовнішньо-практична база. Я був в Греції і вивчав грецьку місяць на курсах при університеті — дуже ефективно. Якщо є можливість, я би радив — інтенсивні мовні курси в середовищі.»
Любов Дороніна, First Cambridge Education Center
Ми не вивчаємо британську або американську англійську. Ми вчимо, так звану, міжнародну англійську. Підхід у навчанні один і той самий. Є відмінності в написанні, вимові деяких слів, окремі слова відрізняються (e.g. a film, BrE — a movie, AmE). Не думаю, що це принципово важливо — зупинятися на чомусь одному. Важливіше, щоб ви чули різні акценти.
Якщо у планах переїзд до США або Британії, є сенс слухати більше американську / британську вимову, вчити сленг, звертати увагу на особливості англійського у тій місцевості, куди плануєте переїжджати. Те саме стосується Австралії або будь-якої іншої англомовної країни, яку б ви не обирали для життя.
Що стосується дітей, вони вчать мову через гру. Вони не можуть довго утримувати увагу, швидко схоплюють мову, але й швидко забувають. Кожному дорослому варто перейняти дитячу здатність не боятися помилок і не засмучуватися через них. Це, насправді, часто найголовніший бар'єр.
Олексія ми помітили одразу — поки люди розсипалися в різні сторони з підземки, він неспішно пив каву і на когось чекав. Нам він охоче розповів, що працює програмістом і завдяки своїй професії освоїв купу англійських термінів. Однак впритул за мову ще не брався.
Олексій Дайнеко
«Самостійно займатися абсолютно марно. Я пробував — лінь-матінка. Безумовно потрібно з кимось вивчати віч-на-віч. Тільки за умови індивідуального підходу викладач зможе помітити якісь нюанси і дохідливо пояснити їх. Я думаю, що 2 місяців вистачить, щоб вивчити розмовну англійську. Але я б, наприклад, хотів вивчати англійську в сфері IT. »
Марія Макаренко, First Cambridge Education Center
Індивідуальний підхід дуже доречний, якщо ви тільки починаєте вчити англійську. Викладач може підлаштувати програму під вас: детальніше пояснити те, чого ви не знаєте, і одразу «полагодити» те, що пішло не так.
Навчання в групі, в свою чергу, теж дає ряд певних плюсів, наприклад, можливість порівняти свою мову з мовою пантера, зрозуміти сильні і слабкі сторони на тлі інших. Це служить фактором додаткової мотивації: «Він може, значить, і я зможу».
Спершу потрібно вивчити основи мови, порядок слів, базові часи, потім можна переходити до певної сфери. Не засвоївши знання про те, як будується мова, є шанс вживати професійну лексику недоречно — писати і говорити неграмотно, розуміти зовсім не те, що було написано або сказано. Попрацюйте із загальною англійською — і я впевнена, що у вас все вийде!
Володимир дуже поспішав, але почувши від нас заповітне слово «англійська» — розплився в усмішці і уповільнив крок.
Володимир Букатко
«Мій рівень вище середнього. На курси ніколи не ходив, але вчився у школі з поглибленим вивченням мов. Мені англійська зайшла, як рідна. Я багато чого вчив сам — через фільми без субтитрів і музику. Наразі мені не щастило з викладачами — вони розповідали мені те, що я вже знав і було нецікаво. А, на мою думку, близько 70% успіху залежить від викладача, особливо якщо ти початківець. Я вірю, що за бажання мовою може оволодіти кожен.»
Анфіса Маточкіна, First Cambridge Education Center
Роль викладача в навчанні важко переоцінити — він надихає, подає приклад, знаходить і готує корисні вправи і, по можливості, прості пояснення. Однак ці дії ані до чого не призведуть без відповіді з боку студента. Тому, напевне, правильний баланс — 50/50.
Деякі студенти приходять на курси після того, як, за їхніми власними словами, «нахапалися» англійської, спілкуючись з іноземцями або проживаючи за кордоном. Ми допомагаємо їм зібрати і систематизувати розрізнені знання.
Всім хоч раз доводилося спостерігати, як приїжджі перекручують нашу мову. Без навчання є велика ймовірність опинитися в подібній ситуації. Тільки системний підхід дає можливість опанувати алгоритми мови і висловлювати думки у повній мірі, не бути ув'язненими в рамки почутих від інших кліше. Якщо англійська дається як рідна — це зайвий привід зануритися в середовище людей, які вчать її із задоволенням. Нам потрібні студенти з такою мотивацією!
Наша наступна героїня підкорила нас посмішкою і своєю відкритістю. Мама двох дітей, вона мріє нарешті додати вивчення мов до свого графіку.
«Я перепробувала багато викладачів, курсів і зараз вважаю, що найкраще вивчення — це, коли ти знаходишся в середовищі. Тоді ти вчиш слова і можеш одразу використовувати їх у розмові. Я мрію поїхати закордон навіть зі своїм нульовим рівнем і мовою жестів, малюнками розмовляти з іншими. За місяці 3-4 я думаю, що змогла би заговорити на прості теми. Зараз не вивчаю через брак часу, але знаходжуся у пошуку онлайн-уроків. Планую займатися по 1-1,5 на день — це максимум, який зараз можу собі дозволити.»
Любов Дороніна, First Cambridge Education Center
Потрібно бути готовим до того, що пару місяців доведеться відчувати себе інопланетянином — ви майже нічого не зможете сказати і зрозуміти. Але навіть в середовищі обов'язково запишіться на мовні курси. Уроки і мовна практика повинні бути в тандемі.
У мене був студент, який півроку проходив стажування в Голландії. Він не відвідував курси, іноді займався з репетитором. У підсумку, говорив він доволі швидко, але дуже «брудно». Довелося розбирати з ним граматику майже з нуля.
Скайп-уроки настільки ж ефективні, як і звичайні. Окрім них, можна відвідувати розмовні клуби або курси вихідного дня. Дуже допоможе створення англомовного середовища у себе вдома: слухайте радіо або підкасти англіською, читайте новини, оберіть англійську на телефоні і комп'ютері. У вас все обов'язково вийде!
Ранок, який ми обрали для інтерв'ю, виявився найхолоднішим весняним ранком. Тому ми зазирнули до найближчого кафе і відволікли там від роботи Настю. Дівчина розповіла, що вивчила меню їхнього закладу англійською. Якщо іноземці щось замовляють, вона з радістю їм допомагає. Але їй складно, якщо гості починають розпитувати про Київ або просять поради.
Анастасія Овчарук
«У школі у мене був вищий рівень. Я 11 років поспіль займалася з однією дуже чудовою вчителькою. Зараз вивчаю мову в університеті — у нас розмовна англійська, і я відчуваю, що забуваю граматику. Мені здається, якщо ти починаєш, то є сенс займатися з одним вчителем, а коли треба заговорити, вивести слова з пасиву в актив, — тоді долучатися до групи.»
Марія Макаренко, First Cambridge Education Center
В ідеалі, викладача краще міняти через рівень або два (хоча б раз на рік). Недолік навчання у одного викладача полягає в тому, що студент звикає до вимови вчителя, його манери, технік і методів, які він використовує. Зазвичай рекомендують базу мови (від рівня A1 до B1+) вивчити з українським викладачем, а потім вчитися у носія мови.
До групи ніколи не рано і ніколи не пізно приєднатися. Студенти переживають, що вони будуть повторювати помилки один одного. Але тільки на початковому етапі (перші кілька тижнів) це може бути правдою. Потім помилки в рамках вивченого матеріалу припиняться. Бажаю вам знайти групу до душі!
Віолетта, яку ми зустріли в торговому центрі, озвучила дуже слушну думку: щоб займатися англійською, потрібно розуміти, навіщо тобі мова.
Віолетта Федорова
«Я вчила в школі, потім на курсах, вдома сама. По роботі немає запиту говорити багато, як результат, немає розмовної практики. На курсах мені сподобалося, зараз би пішла до репетитора, щоб був гнучкий графік. Мова швидко забувається, тому важливо придумати, де використовувати знання, які здобуваєш на курсах.»
Марія Макаренко, First Cambridge Education Center
Якщо немає можливості вчитися в групі, то для підтримки рівня можна читати, слухати аудіокниги, завести друзів по листуванню, дивитися хоча б по фільму англійською на тиждень. Домовтеся з друзями або колегами, що один день на тиждень будете спілкуватися з ними винятково англійською.
Вивчати англійську, в ідеалі, потрібно кожен день по годині. Але краще більше і частіше. Будь-які паузи позначаться на вивченні негативно, але якщо ви вигадаєте, де використовувати мову — ви будете дуже швидко прогресувати.
Стаса і Ніку ми зустріли в парку. Рідкісна вдача: Стас за освітою філолог, а Ніка вчиться на юриста.
Стас
«С1 і С2 — трохи ілюзорні поняття в Україні. Люди, які мають сертифікати, знають структуру рівня, граматику на цей рівень, а запасу лексики С1-С2 у них все одно немає. В Україні можна вчити англійську до В2 спокійно, С1 і С2 потрібно вчити за кордоном. Одразу б за кордон я не їхав — потрібно спочатку навчитися кататися на велосипеді, а потім тільки кататися з іншими.»
Ніка
«Для того, щоб вчити з нейтівами, не обов'язково їхати за кордон. Є маса організацій в Києві, де задіяні іноземці. Я, наприклад, є волонтером у міжнародній студентській організації, де 24/7 контактую з іноземцями. Мене це тримає в тонусі. Крім цього, я переглядаю фільми, які мільйон разів бачила російською, англійською.»
Анфіса Маточкіна, First Cambridge Education Center
Вивчити мову на будь-якому рівні можна і в Україні, у центрі з високими стандартами в навчанні. Їх доволі багато. Це підтверджується тим, що студенти здають міжнародні іспити та їдуть вчитися і працювати за своєю спеціальністю за кордон. В основному, я згодна, для цих цілей їм вистачає міцного рівня В2 (Upper-intermediate).
На оволодіння рівнями С1 або С2 йде зазвичай більше часу через величезний обсяг інформації. Відвідуючи курси в Україні і оточуючи себе навмисно різноманітними варіантами мови, можна досягти кращого результату, ніж за кордоном. Адже проживаючи в певній місцевості, людина звикне до одного акценту — і відчує шок, якщо переїде в інший регіон, де використовується інший варіант англійської.
Складність в оволодінні рівнями С1 і С2 полягає не в акцентах і регіональних варіантах, а в кількості матеріалу, який необхідно вивчити. Одного або навіть двох повноцінних курсів С1 або С2 (в Україні чи за кордоном) без додаткової самоосвіти (регулярне читання та аудіювання — вони на цьому рівні вже мають займати дуже велику частину навчання), не вистачить, щоб ознайомитися з величезним пластом мови на рівні С1 і С2.
Фото: Карина Пилипенко
Коментарі
Додати коментар
Підтвердіть ваш відгук
Оберіть, будь ласка, соціальну мережу для миттєвої публікації відгуку на сайті Enguide
Підтвердіть ваш голос
Оберіть, будь ласка, одну с соціальних мереж для голосування на сайті Enguide
Підтвердіть Ваш аккаунт
Будь ласка, перейдіть до пошти для підтвердження вашого облікового запису
Привіт, незнайомець :)
За вами помічена підозріла активність, можливість голосування заблоковано на 5 днів.