Heart 33539

Шпаргалка для безстрокових Cambridge Exams (FCE, CAE, CPE): поради студентів і викладачів

Шпаргалка для безстрокових Cambridge Exams (FCE, CAE, CPE): поради студентів і викладачів

Якщо вже усі вимагають володіння англійською вище середнього — ми вирішили розповісти, як отримати безстроковий міжнародний сертифікат Cambridge English (FCE, CAE, CPE) і підтвердити свій рівень. Чого очікувати від іспитів і як до них готуватися? Відповідь дадуть студенти, які склали тести, і викладачі, які до них готують.

  • Ми вже розповідали про Cambridge Exams ось тут і хвалили їх за вміння доволі точно визначати рівень володіння мовою. Дійсно, в Кембриджі зробили ювелірну роботу: всі бали, які ви отримуєте співвідносяться з міжнародною шкалою CEFR. Ось як це виглядає:

    рівні англійської мови

    Так, наприклад, складаючи FCE на рівень вище середнього, ви можете набрати:

    • менше 160 балів — значить, ваш рівень поки середній і до Upper ви не дотягнули, 
    • від 170 до 180 — сертифікат у вас у кишені, ваш рівень — вище середнього, але до Advanced далеко, 
    • від 180 до 190 — дуже сильний рівень вище середнього (хіба не круто:), 
    • вище 190 — ви перевершили себе, виявляється, у вас є усі задатки рівня Advanced.

    Якщо ви зрозуміли цю систему, то вважайте, що виявили універсальну лінійку для своєї англійської. З її допомогою можна в дуже конкретних одиницях вимірювати таку абстрактну штуку як прогрес — буквально бачити, скільки кроків вперед ви робите з року в рік.

    Однак, щоб лінійку застосувати на практиці — потрібно піти і скласти іспит. А потім ще один. І через рік — ще.
    Пропонуємо послухати поради недавніх «випускників» Кембриджа і фахівців Grade Education Center, центру з підготовки до міжнародних іспитів. 

    1. Готуйтеся до комп'ютерної версії на комп'ютері, до паперової — на папері

    Усі кембріджські іспити в Україні можна здати в двох форматах — на комп'ютері або користуючись роздруківками. Ідентичні за змістом, паперова і комп'ютерна версії вимагають різних підходів до підготовки.

    Наталія Срібна, САЕ
    «Я була прихильницею паперової версії, а в порівнянні вона виявилася більш витратною за часом. Спочатку ти розбираєш завдання іспиту, а потім потрібно перенести відповіді в спеціальний Answer Sheet. Переписування забирає хвилин 15. Твір теж складно написати — часу для чернеток немає. Мій особистий досвід: на папері не склала, на комп'ютері — так.»

    Оксана Назарчук
    Academic Director, Teacher: General English, Cambridge English: PET, FCE

    «Дійсно, відповіді доводиться переносити уважно: через машинальні помилки (заповнив не ту клітинку) можна завалити цілу секцію. Під час підготовки ми завжди уточнюємо, в якому форматі студенти збираються складати іспит і, в залежності від цього, просимо для письмової частини приносити твори написані від руки або надруковані.» 

    У Києві комп'ютерна версія іспиту користується більшим попитом, а результат такого тесту приходить швидше —  вже через 2 тижні можна перевірити бали онлайн. На «відповідь» паперового тесту чекають місяць.

    Перш ніж вибрати відповідний формат для себе, зважте за і проти. Якщо ваш фаворит комп'ютер — готуйтеся більше 3 годин читати з екрану. Якщо ви «старовір» —  набивайте руку писати швидко і без помилок. 

    2. Use of English: перемагайте практикою, як математику 

    Зазвичай у міжнародних іспитів 4 основні секції: Reading, Listening, Writing і Speaking. Вони перевіряють ваше вміння читати, слухати, писати і говорити англійською. Cambridge Exams зробили крок уперед і додали розділ Use of English, який тестує глибинне знання мови — граматики, ідіом, словоформ.

    У секції Use — 4 оригінальні завдання. Вам потрібно вибирати слова, які краще підходять за змістом, змінювати або додавати відсутні, спираючись виключно на контекст. Ці завдання потрібно навчитися вирішувати як математичні рівняння, навіть гуманітаріям.

    Ліна Задорожня, СPE 
    «Я обожнюю юз, саме вправи на трансформацію слів — там важливо, наскільки ти вільно і природньо використовуєш англійську. У кожного свій секрет успіху, але мені здається, що це нормально — довго, монотонно готуватись до юзу, відточувати використання нелогічних на перший погляд словосполучень. Practice makes it perfect. А ще корисно паралельно читати щось для підняття духу англійською.»

    Олена Хлопецька
    Teacher: IELTS, TOEFL, General & Business English, Cambridge English: KET, PET, FCE, CAE
    «Ця секція — захоплюючий пазл, проте не все таке неосяжне. Для частини Word Formation навчіться знайомитися зі словами одразу групами — запам’ятовуйте однокореневі частини мови. У тексті, де потрібно вставити слова, допомагає знання phrasal verbs — до них у екзаменаторів особлива пристрасть. Загалом, нічого так добре не готує до тесту Кембриджа, як матеріали самого Кембриджа. Тому всі тести (навіть застарілих версій) підходять для практики.» 

    На офіційному сайті Cambridge Assessment є приклади всіх іспитів. Ви можете потренуватися онлайн (але виписуйте відповіді в блокнот, щоб потім звірити) або завантажити тести в форматі PDF: 

    • Key (KET
    • Preliminary (PET
    • First (FCE
    • Advanced (CAE
    • Proficiency (CPE)

    Обов'язково розберіть семпли, якщо ви готуєтеся самостійно. Найчастіше для студентів без підготовки саме ця секція виявляється найскладнішою.

    3. Шукайте пастки у текстах і довіряйте лише прямим цитатами 

    Читання і слухання кусаються. Екзаменатори роблять усе можливе, щоб збити вас з правильного шляху і, повірте, їм це вдається. Яка була перша робота у Джона? У того Джона, який працював рознощиком газет 11 років, перш ніж стати офіціантом, а потім кухарем. Дивно, що Джон вирішив повернутися до свого юнацького захоплення, адже ще в коледжі готував пончики на продаж. Тож, яка перша робота була у Джона? А якщо все це англійською?)

    Марина Грицька-Анненкова, PET
    «На аудіюванні були каверзні запитання, які містять цифри (наприклад, скільки коштує квиток?), а у варіантах називалися різноманітні цифри. Треба бути дуже уважним, аби розчути свою. Звертайте увагу на те, що у відповіді перефразується питання чи добрані слова-синоніми. Дуже підступно. На читанні слід зосередитися на тому, в чому сумніваєшся, одразу відмітити питання, на які 100% знаєш відповідь.» 

    Андрій Пігарєв
    Academic Director, CELTA Trainer, Teacher: IELTS, TOEFL, General English, Cambridge English: PET, FCE, CAE

    «Знаходьте в текстах прямі цитати, які підтверджують відповідь. Ми любимо додумувати, і коли нас питають, кому з чотирьох людей було важче в житті, методом виключення обираємо — йому, він сирота. Шукайте не у своїй голові аргументи, а саме в тексті — підкреслюйте або виділяйте речення. Дієвий спосіб упізнавати «перефрази» — тренуватися самому передавати зміст варіантів відповідей своїми словами.»

    4. Пишіть есе з таймером і вимкненим спелчекером

    Cambridge Exams вимагають 2 твори за 1,5 години. Губа не дурна, якщо врахувати, що для одного є заготовлена ​​тема, і це в будь-якому випадку есе. А для іншого вам запропонують вибір тем (але тут вже не знаєш, що гірше). Крім цього, існує ліміт слів, який ви маєте досягти.

    Олена Грібініченко, САЕ 
    «Якщо тема зачепила, то твір пишеться як по маслу. Якщо ні — у мене починається паніка, я не знаю, про що писати. Я намагалася одразу друкувати хоч щось — сирі ідеї, які потім можна відполірувати і привести в подобу тексту. Головне, не сидіти без діла — не втрачати ані хвилини. Навіть часу перевірити ще раз готові тексти майже немає.» 

    Оксана Назарчук
    Academic Director, Teacher: General English, Cambridge English: PET, FCE

    «Студентам складно, тому що рідною мовою ми зазвичай пишемо короткі повідомлення, а не листи-скарги, звіти або огляди. Якщо немає ідей, дуже важливо скласти чернетку з тезами. Розплануйте абзаци, подумайте, які слова по темі хочете використати. Так вам легше буде організувати текст, і ви не будете повторювати одні й ті самі думки.» 

    Залізне правило: коли працюєте над творами — відключайте автоматичну перевірку і фіксуйте час. У вас буде лише 80-90 хвилин на дві повноцінні письмові роботи. Вам не обов'язково писати правду, тому якщо ідей немає — вигадуйте все, що завгодно.

    Зрозуміло, якщо йдеться про комп'ютерну версію іспиту, перевірки орфографії там не буде, тому так важливо навчитися друкувати швидко і грамотно, використовуючи англійську розкладку. Після закінчення часу, всі твори зберігаються автоматично, без можливості щось виправити. Лише найочевидніші друкарські помилки вам зможуть пробачити. 

    5. Візьміть і вивчіть синоніми простих слів

    Щоб скласти іспит з високим балом, вам доведеться підкорити усіх своєю розмовною англійською.

    Наталя Кобзар, САЕ 
    «Я зараз допомагаю братові готуватися до іспиту, і найперша порада, яку я йому дала — запам'ятати синоніми найпростіших слів, на кшталт good, bad або important. Ще в процесі підготовки намагайтеся вплітати їх у свою мову. Знадобиться час, аби вони зазвучали природньо. Чесно кажучи, я і сама їх зазубрювала, щоб козирнути на іспиті. Через стрес мозок не видасть потрібну ідіому, якщо ви не звикли її використовувати у житті.» 

    Лілія Григорян
    Teacher: IELTS, TOEFL, SAT, General & Business English, Cambridge English: YLE, KET, PET, FCE

    «Моя порада — вчіть стійкі вирази, але лише ті, які підходять до будь-якої теми (наприклад, every cloud has a silver lining), не вчіть «вузькі» вислови. Кожен раз, готуючи тему для усного іспиту, занотуйте на аркуші паперу 5 крутих слів, які хотіли б використати, і будуйте відповідь навколо них. Пам'ятайте, що ніхто не примушує говорити правду. Просять описати сусіда — опишіть ліпшого друга, ніби він ваш сусід.» 

    Будьте готовими до того, що доведеться обговорювати дивні, а іноді й нудні теми, — освоєння космосу, шопінг-залежність або типи дієт для дітей. Іспит складають по всьому світові, тому намагаються, щоб теми були зрозумілими усім. У топі завжди опиняється захист довколишнього середовища і вплив новітніх технологій на нас.

    Викладачі Grade Education Center рекомендують читати онлайн-ресурси мовою оригіналу, такі як The TimesBBCCNN. Обирайте актуальні теми, поповнюючи у такій спосіб свій словниковий запас. 

    6. Знайдіть спікінг-партнера і нізащо нікуди не відпускайте 

    Ще одна особливість лінійки Кембриджських іспитів — вам доведеться говорити з партнером у присутності двох екзаменаторів. Однак, слухати будуть не те, як багато і впевнено ви говорите, а те, як вмієте переконувати, перебивати і ввічливо вести бесіду. Щоб спростити собі життя, партнера для усного тесту можна знайти заздалегідь.

    Арсеній Кроптя, СPE
    «Ми домовилися з однокурсницею, що будемо складати разом. Тренувалися за чашкою кави з роздрукованими прикладами завдань, а іноді, фіксуючи час. Тренування допомагають знайти баланс у завданнях на взаємодію. Також дуже допомагає розуміння, коли партнер робить паузу, а коли передає слово. І ще, тренуючись, ми швидко зрозуміли, що передавати слово партнеру краще так, щоб у нього була можливість змінити тему.»

    Андрій Пігарєв
    Academic Director, CELTA Trainer, Teacher: IELTS, TOEFL, General English, Cambridge English: PET, FCE, CAE
    «Щоб не розгубитися, необхідно уважно слухати інструкції до завдання і обговорювати запропоновані аспекти з різних сторін. Здатність концентруватися на темі, аргументувати свій вибір і взаємодіяти з партнером під час ухвалення рішень — важливі нюанси для оцінювання відповідей. Не повторюйте реплік співрозмовника, не намагайтеся говорити більше, завжди запитуйте думку партнера.»

    Окрім розмови в парі, вам доведеться відповідати на прості питання про себе, філософські — про життя, і пройти стрес-тест для вашого флюенсі — видати монолог довжиною у хвилину або дві (в залежності від рівня). Під час Cambridge Exams постійно змушують описувати картинки, тому зробіть це вашим хобі. Описуйте все, що бачите навколо — в кімнаті, на вулиці, у власній сумці або холодильнику. Тоді вас вже точно нічим не налякаєш.  


    Коментарі


      Додати коментар