Heart 4710 0

Закритий клуб світових мов

Закритий клуб світових мов

Закритий клуб світових мов існує з початку світу. Точніше - з моменту невдалої спроби людства звести Вавілонську вежу. Які мови і чому ставали мовами міжнародного спілкування? Хто зараз веде боротьбу за першість на світовій арені? 

  • Закритий клуб світових мов існує з початку світу. Точніше - з моменту невдалої спроби людства звести Вавілонську вежу. Які мови і чому ставали мовами міжнародного спілкування? Хто зараз веде боротьбу за першість на світовій арені?

    Греція - колиска цивілізації

    Греція дала світові письменників і поетів, філософів, математиків, дослідників, світову релігію і найвидатніших полководців. Війна, наука, мистецтво говорили на грецькій. У ті часи заради престижної освіти, роботи або хорошого відпочинку доводилося вчити саме грецьку мову. Фалес, Арістотель, Геракліт, Сократ, Піфагор і Демокріт змусили говорити світ мовою своєї батьківщини. А тих, кого не вдалося переконати в пануванні грецької мови вченим і філософам, переконували Крез, Кір і Олександр Македонський більш простими і дієвими методами. Греція показала іншим народам, що формула створення світової мови проста:

    Наука + завоювання = панівне положення мови

    Грецька культура - одна з небагатьох, яка показала світові, як можна поширити мову свого народу на багато територій силою мистецтва, науки і поезії. Македонії вдалося поглинути Грецію, але грецька культура поглинула македонську.

    Сьогодні, як i кілька століть тому, багато грецьких слів використовуються в мові міжнародного спілкування - англійській: apathy, basis, cartographer, crisis, democracy, dialogue, enthusiasm, geography, geometry, harmony, harmonic, history, magic, method, body, organization, politics , problem, strategy, technology, telepathy, telephone. Більшість медичних термінів, які існують у багатьох мовах - також грецького походження.   

    Сумна доля латині

    Латинь - мова стародавнього Риму. Падіння Римської імперії мало плачевні наслідки для латинської мови: зараз латинь офіційно визнана мертвою мовою. Але все ж, саме народний (розмовний) варіант латині став основою для народження всіх мов романської групи. Французька, італійська та румунська мови мають схожі риси. Латинь завойовувала рубежі в першу чергу силою меча, можливо, саме тому мова померла, коли загинула велика імперія.

    Латинь можна вважати мертвою мовою ще й тому, що чим більше на цій мові розмовляють лікарі, тим менше шансів у пацієнта залишитися в живих. Невідомий

    Формула поширення латини в світі простіше, ніж у грецького:

    Війна + завоювання = панування мови

    У І столітті до н.е. - І столітті н.е. римляни намагалися завоювати германські племена. Спроби грандіозним успіхом не увінчалися, але і зараз багато назв міст Німеччини мають латинське походження і свідчать про той період: Кельн (нім. - Köln від лат. Colonia - поселення) .Немного пізніше латинь почала завойовувати рубежі за допомогою релігії:

    Друк релігійних книг + свята інквізиція = панування мови

    Теж непоганий варіант, принаймні, латині на століття вдалося закріпити статус мови вчених, дослідників та ортодоксальних католиків.

    Час колоніальних завоювань

    Відкриття нових земель, великі війни за територію, подорожі по світу були в моді в ХVI-ХVII ст. Діого Кан, Бартоломеу Діаш, Васко да Гама, Педро Алвареш Кабрал, Фернан Магеллан змусили світ заговорити на португальській, завдяки жадобі нових відкриттів і швидкості своїх кораблів. По суті, для поширення своєї мови, вони зробили теж, що Піфагор - силою думки, а Македонський - спритністю меча.  

    Отже, нова формула народження світової мови:

    Корабель + божевільний першовідкривач, одержимий ідеєю кругосвітньої подорожі = панування мови

    Тут невелика поправка: божевільні першовідкривачі - це, звичайно, добре. Але, як і в давні часи, найкращим аргументом залишилася сила. В епоху великих мореплавців переможцем ставала держава з найсильнішим флотом. Вгадайте з трьох разів, про кого мова?

    Англія завоювала всіх і вся, ще раз підтвердивши ефективність римського способу розповсюдження мови. Англійською говорили в Новому і Старому Світі, у далекій Індії та Австралії, в Лондоні і Нью-Йорку. У цей же період і з тих же причин, тобто, у зв'язку з колоніальними завоюваннями світовими мовами вважалися французька та іспанська. Формула поширення мови:

    Захоплення колонії + пропозицію допомоги "неосвіченому місцевому населенню" + армія місіонерів = панування мови

    Французька - мова кохання і війни

    Почав компанію з просування французької мови в клуб світових мов завойовник Карл Великий. Відвоювавши позиції у англо-норманів великий правитель остаточно затвердив статус французької мови на території Франції. У Середні століття неймовірна плідність французьких трубадурів навіки закріпили за французькою статус мови «поезії і любові». Формула посилення впливу мови в період середньовіччя:

    Сильна рука правителя + невтомні трубадури = поширення мови

    Французький завоював лідерські позиції в XIX столітті. Вона вважалася елітарною мовою, принаймні, в Росії. Діти дворянських родів з дитинства говорили французькою та російською, а іноді - виключно французькою. Переможна хода Наполеона по Європі підняла престиж французької, немов прапор республіки, але також швидко опустило його після не надто вдалого походу на Росію.

    Першість у німецької мови

    Німецька мова - це мова техніки, науки і війни в XIX-XX ст. До цього періоду німецьку мову, як і германські племена - його носії, потрапляли під вплив то римських завойовників, то залізної руки Карла Великого, то християнських просвітителів. Мартін Лютер, брати Грімм і Гете зробили все можливе для популяризації німецької. Їх формула виглядає зворушливо-нешкідливою:

    Переклад Біблії + казки + поезія = поширення мови

    На початку двадцятого століття німецька стала мовою наукових відкриттів, ось тільки наукові відкриття в той період все служили одній справі - війні. В історії німецької мови виділяється окремий період - період мови нацистської Німеччини. Тут формула поширення мови нагадує давньоримську:

    Яскравий лідер-оратор + засоби масової інформації, пропаганда + війна = панування мови

    Німецьку вчили всі - хтось, бо з Німеччиною рано чи пізно довелося б воювати, хтось - бо з Німеччиною потрібно вести переговори на правах союзників, хтось - тому, що Німеччина вже завоювала півсвіту. Після поразки Німеччини, захоплення світу продовжили США і Радянський Союз. Тому російська та англійська утвердилися на правах міжнародних мов. У США формула незвичайна:

    Сленговая привабливість + реклама і фільми зі спецефектами + прибуток від участі у Другій світовій і поширення впливу на світ = панівне становище мови

    У Радянського Союзу формула інша (схожа на колоніальну політику Англії):

    Приєднання території + допомогу «неосвіченому місцевому населенню» + перемога у війні + примусове вивчення російської в республіках = панівне становище мови на підконтрольних територіях

    Холодна війна і залізна завіса не дозволили англійській та російській проникнути на території супротивника. Тільки після розформування СРСР англійська продовжла завойовувати рубежі як мова планетарного спілкування. 

    Планетарна мова

    Англійська - міжнародна мова спілкування. На ньому говорить більша частина населення планети, величезний відсоток людей вчить англійську як другу мову, вона є офіційною в ряді міжнародних організацій, крім того - наука, мистецтво, мода, телебачення, а головне - інтернет давно вже стали платформою для розвитку і поширення англійської мови . Світова мова дозволяє прибрати мовні кордони, вчить сприймати світ як одне велике місто. 

    Межі моєї мови означають межі мого світу. 
    Людвіг Вітгенштейн

    Можна, звичайно, почекати, поки твоя рідна мова стане мовою світового спілкування. Але краще - зайнятися вивченням тієї мови, на якому зараз говорить світ і на якому світ зможе тебе зрозуміти.  

    Коментарі


      Додати коментар