График работы

График работы поддержки Enguide

РусскийУкраїнська

EnglishMag

Тільки найцікавіше зі світу англійської мови

Heart

Часи в англійській мові: п'ять способів швидко їх вивчити

Часи в англійській мові: п'ять способів швидко їх вивчити

Часи в англійській мові – наріжний камінь граматики. Початківцям величезна кількість англійських часів і правила їх вживання можуть здатися такими ж туманними, як і сам Альбіон. А винятків із правил, які ви починаєте освоювати, за іронією долі, чомусь завжди більше, ніж самих правил. 

І все ж існує кілька простих способів вивчити часи в англійській мові з мінімальними втратами для нервових клітин. Про них ми сьогодні і поговоримо, а точніше – запропонуємо покрокову інструкцію вивчення англійських часів. 

1. Усвідомте масштаб проблеми 

Кількість часів в англійській мові

По-перше, те що в українській мові ми називаємо «часи», в англійській іменується «видо-часові форми». Чому? Просто тому, що в українській мові є тільки два види дієслів: доконаний і недоконаний (робити і зробити). 

В англійській таких видів (аспектів) чотири: 

 • to do – простий (​​Simple/Indefinite) 
 • to be doing – продовжений (Continuous/Progressive) 
 • to have done – перфектний (Perfect) 
 • to have been doing – перфектно-продовжений (Perfect Continuous)

По-друге, всі ці види (аспекти) можуть використовуватися в трьох часах: теперішньому, минулому і майбутньому. Все це відображає таблиця часів в англійській мові: 

Simple / Indefinite

Continuous / Progressive

Perfect

Perfect Continuous

Present

I play

I am playing

I have played

I have been playing

Past

I played

I was playing

I had played

I had been playing

Future

I shall play

I shall be playing

I shall have played

I shall have been playing 

 

По-третє, існують і неособисті форми дієслова – іфінітів, ing-форма.
По-четверте, є ще одна особливість англійської граматики: пасивна форма дієслів, яка використовується в усіх видах від ​​Simple до Perfect Continuous: 

 • to be done
 • to be being done
 • to have been done
 • to have been being done

І це не фінал: всі аспекти також можуть використовуватися з модальними дієсловами:
I/she/you/they.... can/may/could/might/should/would/will do/be doing/have done/have been doing 
Вивчити все це за один вечір не вийде: в англійській мові 26 часово-видових форм. Вам знадобиться  час і терпіння. Якщо ви це усвідомили – можна приступати до другого кроку. 

2. Вивчіть теорію 

Як швидко вивчтити часи в англійській мові

Вивчати мови варто послідовно. Почніть з Simple/Indefinite і, в першу чергу, прочитайте і спробуйте вдуматися в теорію. Таблиця часів в англійській мові демонструє систематизований матеріал. Вам потрібно вивчити кожен конкретний випадок. Складність англійських видо-часових форм у тому, що їх мало просто знати, їх треба відчувати. Нехай часи в англійській мові для початківців можуть здатися темним і заплутаним лабіринтом, все з часом стане на свої місця. А для цього необхідно вивчити все, що стосується конкретного часу і умов його вживання, дізнатися як правильно використовувати часи в мовленні.

Якщо вже трохи володієте англійською, варто познайомитися з книгою The English Verb: An Exploration of Structure and Meaning. Не варто студіювати теоретичний матеріал одразу про всі часи, чергуйте теорію і практику. Запам'ятали загальні правила використання часу – переходите до практичних завдань.

Навіщо потрібна теорія? 

Важливо розуміти, що вивчення мови як іноземної відрізняється від вивчення рідної мови. Ті, хто говорить англійською з народження, орієнтуються у видо-часових формах і їх використанні на практиці інтуїтивно. Для носіїв англійської вибір конкретної форми дієслова очевидний, але їм важко пояснити за допомогою граматичних правил, чому вони використовують саме цю форму. Навіть у англомовному середовищі спілкування вивчати мову вам доведеться, спираючись на певну раціональну базу, яка грунтується на правилах граматики. Тільки діти в ранньому віці можуть вивчити мову інтуїтивно, дорослим, як правило, не дивлячись на розрекламовані методики «вивчення іноземної мови як рідної», не вдається пройти цей шлях з такою ж легкістю і без граматичної бази. Спроби вивчати мову тільки на практиці, не використовуючи теоретичний матеріал, породжують типові помилки в часах. А наявністю останніх у своєму мовленні можуть похвалитися навіть люди, які тривалий час проживають в країні з англомовним населенням. 

3. Формуйте мовні навички на практиці  

Как правильно изучать английскии (теория и практика)

Практика дозволить довести до автоматизму вживання англійських часів. Крім того, є цілий ряд випадків, коли та чи інша видо-часова форма використовується просто тому, що використовується. Не все можна пояснити правилами, деякі випадки потрібно просто вивчити. А для цього необхідна практика. Варіантів вправ може бути багато:
 • перекладати тексти з російської на англійську, замислюючись над тим, чому ми використовуємо в цьому реченні саме цей час,
 • читати тексти англійською, відзначати, який час у якому випадку використано, 
 • дивитися фільми англійською і замислюватись над тим, чому в цьому реченні використовується саме цей час  тощо. 

Тільки практика дозволить вам відчути англійську мову, навчиться використовувати видо-часові форми дієслів автоматично, на інтуїтивному рівні. 

 • Як вивчити Simple/Indefinite Tense? Говоріть про себе, про те, що звикли робити завжди, про те, як зазвичай поводитеся або чому віддаєте перевагу. Поспілкуйтеся з носієм мови або викладачем про свої звички, традиції у вашій родині.
 • Як вивчити Continuous/Progressive Tense? Розкажіть про те, що ви продовжуєте робити в конкретний момент. Постійно, виконуючи яку-небудь роботу, проказуйте англійською, що ви робите саме зараз.
 • Як вивчити Perfect Tense? Розкажіть про те, що ви закінчили робити до певного моменту. Спробуйте детально описати викладачеві або будь-якому іншому співрозмовнику про свої досягнення і звершення, про те, що вам вдалося зробити. Спробуйте підготується до співбесіди англійською мовою, розкажіть про свої перемоги.
 • Як вивчити Perfect Continuous Tense? Розкажіть про якийсь періоді у вашому житті, про те, що ви робили певний час, чому саме, до певного моменту присвячували життя, чим захоплювалися. Уявіть, що у вас беруть інтерв'ю – спробуйте відповісти на різні питання. 

4. Спілкуйтеся з носіями мови

Как правильно изучать английские времена с носителем языка

Спілкування з носієм мови може принести якісний результат, якщо у вас вже є певна база: ви володієте розмовною англійською, знаєте загальні правила використання часів. Носій в процесі спілкування допоможе вам відточити навик використання видо-часових форм у тому чи іншому випадку. Спілкування з носієм – прекрасний варіант мовної практики, адже ви не просто думаєте, який час краще використовувати, ви відразу ж отримуєте відповідь на питання, чи правильно ви вживаєте ту чи іншу форму дієслова.  

5. Залишайте «зону комфорту» 

Как изучать английский

Спілкуватися англійською на заняттях або в розмовному клубі – прекрасно. Адже ви завжди знаєте, що можете допустити помилку і нічого страшного не станеться – вас виправлять, заняття продовжиться. Спробуйте якось підвищити ціну помилки. Використовуйте англійську для спілкування з діловими партнерами, проведення презентацій або конференцій, спілкуйтеся англійською в рамках важливих зустрічей. Невелика стресова ситуація акумулює всі ваші знання, допомагає зосередиться і сприяє запам'ятовуванню тієї чи іншої інформації на тривалий період.

Бажаємо успіхів у вивченні англійської мови!

136503

Коментарі до журналу


 • Арина Дмитриевна залишила відгук у 21:56, 1 жовтня, 2016
  0 Спасибо автору статьи за мое потерянное время, хотя мы нормально посмеялись с дочкой во время чтения.Желаем успехов в изучении английского языка! Відповісти
  • Dusty Springfield залишила відгук у 20:40, 6 вересня, 2016
   0 Есть ещё один отличный ресурс для изучения языка: http://englando.com/ru

   Основная фишка в том, что помимо внятной теории, там много практических заданий для проверки прочитанного материала, разделенных по уровням сложности. Удобный интерфейс, доступные объяснения.
   Відповісти
   • Оля Саловарова залишила відгук у 11:34, 4 вересня, 2016
    0 Плохой сайт,ничего не понятно. Відповісти
    • Мансур Адахамов залишив відгук у 20:02, 27 травня, 2016
     0 Мансур Відповісти
     • Уляна Кміть залишила відгук у 21:12, 22 квітня, 2015
      +1 А де неправильні дієслова і слова з частинками do/does Відповісти
      • Настя Ярошенко залишила відгук у 20:21, 16 вересня, 2015
       +1 Я думаю, что здесь не используются неправильные глаголы, потому что акцент сделан на другом, а именно на временах только, и только по мнимому, общая концепция так сказать. А без do/does, потому что здесь везде только утверждения. Потому что если человек уже изучает времена, то он скорее всего знаком с построением отрицания и вопроса. Відповісти

      Додати коментар

      Фотоальбоми курсів

      Фотоальбоми популярних курсів англійської: інтер'єр, класи, фотозвіти зі свят.
      Переглянути фото

      Ми на Facebook

      Ми Вконтакте

      Як правильно написати лист англійською: 5 шаблонів з прикладами Heart
      Як правильно написати лист англійською: 5 шаблонів з прикладами

      За вашими листами вас судитимуть ті, хто їх читає. Хочете залишити приємне враження про себе? Ми познайомимо вас з основними правилами листування англійською мовою. 

      Де можна скачати аудіокниги англійською: 6 сайтів, де це можна зробити безкоштовно Heart
      Де можна скачати аудіокниги англійською: 6 сайтів, де це можна зробити безкоштовно

      Де і які саме аудіокниги краще завантажити для вивчення англійської мови? Як часто їх варто прослуховувати? Як правильно обрати аудіокнигу? У нас є відповіді на ці питання! 

      13 кращих дитячих пісень для вивчення англійської мови Heart
      13 кращих дитячих пісень для вивчення англійської мови

      Ваша дитина не надто шанує уроки англійської? Важко щось протиставити залізобетонному аргументу «Нудно!»? Пропонуємо вам спосіб урізноманітнити заняття і змусити малюка полюбити англійську мову - веселі дитячі пісні. 

      Як правильно писати адресу англійською? Heart
      Як правильно писати адресу англійською?

      Оформлення адреси в різних країнах має свої особливості, тому варто звернути увагу на певні норми і стандарти. 

      ТОП 20 кращих прикладних програм для вивчення англійської для iOS та Андроід Heart
      ТОП 20 кращих прикладних програм для вивчення англійської для iOS та Андроід

      Кращі програми для вивчення англійської за версією Enguide: інформація, яку ви давно шукали. 

      Компліменти дівчині англійською мовою – 100 найкращих Heart
      Компліменти дівчині англійською мовою – 100 найкращих

      Говорити компліменти навіть рідною мовою – справжнє мистецтво. А вже якщо ви ризикнули висловити дівчині своє захоплення її розумом, красою чи досягненнями англійською мовою, постарайтеся використовувати тільки найоднозначніші фрази. Зробити це не так просто, адже англійська мова відома ти, що одне слово в ній може мати до трьох десятків різних значень.