Heart 471167 14

Часи в англійській мові: п'ять способів швидко їх вивчити

Часи в англійській мові: п'ять способів швидко їх вивчити

Часи в англійській мові – наріжний камінь граматики. Початківцям величезна кількість англійських часів і правила їх вживання можуть здатися такими ж туманними, як і сам Альбіон. Як швидко та якісно їх вивчити? 

Часи в англійській мові – наріжний камінь граматики. Початківцям величезна кількість англійських часів і правила їх вживання можуть здатися такими ж туманними, як і сам Альбіон. А винятків із правил, які ви починаєте освоювати, за іронією долі, чомусь завжди більше, ніж самих правил. 

І все ж існує кілька простих способів вивчити часи в англійській мові з мінімальними втратами для нервових клітин. Про них ми сьогодні і поговоримо, а точніше – запропонуємо покрокову інструкцію вивчення англійських часів. 

1. Усвідомте масштаб проблеми 

Кількість часів в англійській мові

По-перше, те що в українській мові ми називаємо «часи», в англійській іменується «видо-часові форми». Чому? Просто тому, що в українській мові є тільки два види дієслів: доконаний і недоконаний (робити і зробити). 

В англійській таких видів (аспектів) чотири: 

 • to do – простий (​​Simple/Indefinite) 
 • to be doing – продовжений (Continuous/Progressive) 
 • to have done – перфектний (Perfect) 
 • to have been doing – перфектно-продовжений (Perfect Continuous)

По-друге, всі ці види (аспекти) можуть використовуватися в трьох часах: теперішньому, минулому і майбутньому. Все це відображає таблиця часів в англійській мові: 

Simple / Indefinite

Continuous / Progressive

Perfect

Perfect Continuous

Present

I play

I am playing

I have played

I have been playing

Past

I played

I was playing

I had played

I had been playing

Future

I shall play

I shall be playing

I shall have played

I shall have been playing 

 

По-третє, існують і неособисті форми дієслова – іфінітів, ing-форма.
По-четверте, є ще одна особливість англійської граматики: пасивна форма дієслів, яка використовується в усіх видах від ​​Simple до Perfect Continuous: 

 • to be done
 • to be being done
 • to have been done
 • to have been being done

І це не фінал: всі аспекти також можуть використовуватися з модальними дієсловами:
I/she/you/they.... can/may/could/might/should/would/will do/be doing/have done/have been doing 
Вивчити все це за один вечір не вийде: в англійській мові 26 часово-видових форм. Вам знадобиться  час і терпіння. Якщо ви це усвідомили – можна приступати до другого кроку. 

2. Вивчіть теорію 

Як швидко вивчтити часи в англійській мові

Вивчати мови варто послідовно. Почніть з Simple/Indefinite і, в першу чергу, прочитайте і спробуйте вдуматися в теорію. Таблиця часів в англійській мові демонструє систематизований матеріал. Вам потрібно вивчити кожен конкретний випадок. Складність англійських видо-часових форм у тому, що їх мало просто знати, їх треба відчувати. Нехай часи в англійській мові для початківців можуть здатися темним і заплутаним лабіринтом, все з часом стане на свої місця. А для цього необхідно вивчити все, що стосується конкретного часу і умов його вживання, дізнатися як правильно використовувати часи в мовленні.

Якщо вже трохи володієте англійською, варто познайомитися з книгою The English Verb: An Exploration of Structure and Meaning. Не варто студіювати теоретичний матеріал одразу про всі часи, чергуйте теорію і практику. Запам'ятали загальні правила використання часу – переходите до практичних завдань.

Навіщо потрібна теорія? 

Важливо розуміти, що вивчення мови як іноземної відрізняється від вивчення рідної мови. Ті, хто говорить англійською з народження, орієнтуються у видо-часових формах і їх використанні на практиці інтуїтивно. Для носіїв англійської вибір конкретної форми дієслова очевидний, але їм важко пояснити за допомогою граматичних правил, чому вони використовують саме цю форму. Навіть у англомовному середовищі спілкування вивчати мову вам доведеться, спираючись на певну раціональну базу, яка грунтується на правилах граматики. Тільки діти в ранньому віці можуть вивчити мову інтуїтивно, дорослим, як правило, не дивлячись на розрекламовані методики «вивчення іноземної мови як рідної», не вдається пройти цей шлях з такою ж легкістю і без граматичної бази. Спроби вивчати мову тільки на практиці, не використовуючи теоретичний матеріал, породжують типові помилки в часах. А наявністю останніх у своєму мовленні можуть похвалитися навіть люди, які тривалий час проживають в країні з англомовним населенням. 

3. Формуйте мовні навички на практиці  

Как правильно изучать английскии (теория и практика)

Практика дозволить довести до автоматизму вживання англійських часів. Крім того, є цілий ряд випадків, коли та чи інша видо-часова форма використовується просто тому, що використовується. Не все можна пояснити правилами, деякі випадки потрібно просто вивчити. А для цього необхідна практика. Варіантів вправ може бути багато:
 • перекладати тексти з російської на англійську, замислюючись над тим, чому ми використовуємо в цьому реченні саме цей час,
 • читати тексти англійською, відзначати, який час у якому випадку використано, 
 • дивитися фільми англійською і замислюватись над тим, чому в цьому реченні використовується саме цей час  тощо. 

Тільки практика дозволить вам відчути англійську мову, навчиться використовувати видо-часові форми дієслів автоматично, на інтуїтивному рівні. 

 • Як вивчити Simple/Indefinite Tense? Говоріть про себе, про те, що звикли робити завжди, про те, як зазвичай поводитеся або чому віддаєте перевагу. Поспілкуйтеся з носієм мови або викладачем про свої звички, традиції у вашій родині.
 • Як вивчити Continuous/Progressive Tense? Розкажіть про те, що ви продовжуєте робити в конкретний момент. Постійно, виконуючи яку-небудь роботу, проказуйте англійською, що ви робите саме зараз.
 • Як вивчити Perfect Tense? Розкажіть про те, що ви закінчили робити до певного моменту. Спробуйте детально описати викладачеві або будь-якому іншому співрозмовнику про свої досягнення і звершення, про те, що вам вдалося зробити. Спробуйте підготується до співбесіди англійською мовою, розкажіть про свої перемоги.
 • Як вивчити Perfect Continuous Tense? Розкажіть про якийсь періоді у вашому житті, про те, що ви робили певний час, чому саме, до певного моменту присвячували життя, чим захоплювалися. Уявіть, що у вас беруть інтерв'ю – спробуйте відповісти на різні питання. 

4. Спілкуйтеся з носіями мови

Как правильно изучать английские времена с носителем языка

Спілкування з носієм мови може принести якісний результат, якщо у вас вже є певна база: ви володієте розмовною англійською, знаєте загальні правила використання часів. Носій в процесі спілкування допоможе вам відточити навик використання видо-часових форм у тому чи іншому випадку. Спілкування з носієм – прекрасний варіант мовної практики, адже ви не просто думаєте, який час краще використовувати, ви відразу ж отримуєте відповідь на питання, чи правильно ви вживаєте ту чи іншу форму дієслова.  

5. Залишайте «зону комфорту» 

Как изучать английский

Спілкуватися англійською на заняттях або в розмовному клубі – прекрасно. Адже ви завжди знаєте, що можете допустити помилку і нічого страшного не станеться – вас виправлять, заняття продовжиться. Спробуйте якось підвищити ціну помилки. Використовуйте англійську для спілкування з діловими партнерами, проведення презентацій або конференцій, спілкуйтеся англійською в рамках важливих зустрічей. Невелика стресова ситуація акумулює всі ваші знання, допомагає зосередиться і сприяє запам'ятовуванню тієї чи іншої інформації на тривалий період.

Бажаємо успіхів у вивченні англійської мови!

Коментарі


 • Мария Кизилова 30 Вересень 2019, 22:23
  есть очень легкий способ, никакие таблицы больше не нужны – приложение Stacks. Легкие и веселые граматические кубики Відповісти
  • Вероника Шевелина 5 Червень 2018, 13:16
   Ненавижу тупые какие-то искала выучить времена англиского гл не хрина нету Відповісти
  • Альонка Биткивская 27 Травень 2017, 20:46
   Пока я не прочитала комментарии у меня не было претензий, но когда я дошла да того,что нету do и does, а также вопрос и отрицание мне стало не по себе. Я думала тут всё! Відповісти
   • Тимофей Фролов 6 Березень 2017, 09:25
    Может быть с английским у вас хорошо, но почему вы не можете поставить запятую в слове сосредоточиться? Відповісти
   • Сергей Шторм 12 Грудень 2016, 11:59
    Видео которое отлично дополняет статью. Спасибо.
    (ссылка удалена)
    Відповісти
    • Арина Дмитриевна 1 Жовтень 2016, 21:56
     Спасибо автору статьи за мое потерянное время, хотя мы нормально посмеялись с дочкой во время чтения.Желаем успехов в изучении английского языка! Відповісти
     • Dusty Springfield 6 Вересень 2016, 20:40
      Есть ещё один отличный ресурс для изучения языка: (ссылка удалена)

      Основная фишка в том, что помимо внятной теории, там много практических заданий для проверки прочитанного материала, разделенных по уровням сложности. Удобный интерфейс, доступные объяснения.
      Відповісти
     • Оля Саловарова 4 Вересень 2016, 11:34
      Плохой сайт,ничего не понятно. Відповісти
      • Мансур Адахамов 27 Травень 2016, 20:02
       Мансур Відповісти
       • Уляна Кміть 22 Квітень 2015, 21:12
        А де неправильні дієслова і слова з частинками do/does Відповісти
        • Настя Ярошенко 16 Вересень 2015, 20:21
         Я думаю, что здесь не используются неправильные глаголы, потому что акцент сделан на другом, а именно на временах только, и только по мнимому, общая концепция так сказать. А без do/does, потому что здесь везде только утверждения. Потому что если человек уже изучает времена, то он скорее всего знаком с построением отрицания и вопроса. Відповісти

        Додати коментар